Meteoexpres´s

Milan Lapin: Tornáda na Slovensku budú!

TA3 Portrét: Milan Lapin, nestihli ste ho? Prečítajte si náš záznam:

1. Do 20. storočia prebiehali prevažne prírodné klimatické zmeny, avšak už v 21. storočí-v súčasnosti registrujeme, že človek do prírody zasahuje čoraz viacej. Keď si vezmeme všetky fyzikálne dopady na Zem v poslednom období, tak zmeny koncentrácie skleníkových plynov sú hlavnou príčinou zmien klímy.

2. Zmeny do roku 2100 sa budú skladať najmä z antropogénnej činnosti či prirodzených zmien. Všetko sú to iba scenáre, nie predpovede. V roku 2007 ľudstvo vypustilo 9 mld. ton fosílneho uhlíka do atmosféry pričom polovica z neho tam zostane aj 50 rokov. Spôsobí to zvýšenie prízemnej teploty aatmosféry, čo znamená Globálne otepľovanie.

3. ÁNO, ak bude rásť teploty vzduchu tak potom aj vlhkosť s ňou súčasne, čo znamená, že silné búrky, lejaky či povodne na našom území určite vzrastú. Milan Lapin hovorí, že vplyvom GO budú postupovať frontálne systémy z juhu na sever Európy, a často k nám zablúdia aj cyklóny alebo orkány so silnými dažďami. Pravidelné dlhé obdobia sucha, lokálne povodne či silné prietrže mračien. Ak teplota prekročí 24 stupňov Celzia vo výške 1000 metrov nad morom, tak z obyčajnej búrky vzrastie tornádo. V budúcnosti bude rásť počet tornád v Európe, teda aj na území Slovenska.

Viac na www.TA3.comKomentáře k článku

Chocholáček Ludovit chocholz@wmx.sk říká
14.12.2009



cudacka xD říká
12.07.2009

wow akoze ked sa v europe nemaju byt tornada preco tu uz jedno bolo na slovensku??

Gardenia říká
18.03.2009

pre Dodo A čo to podľa teba spôsobuje?

Dodo říká
28.12.2008

V strednej Európe by sa tornáda nemali vyskytnut. Problem tornad je ten, ze tropicky vzduch z juhu postupuje na sever a studeny vzduch zo severu zas na juh ked sa tieto fronty stretnu vyformuje sa tornado. Lenze na rozdiel od S Ameriky v Europe pohoria ako Alpy ci Karpaty maju vychodo-zapadny smer a tak brania prenikaniu studeneho vzduchu daleko na juh a opacne.

Dodo říká
28.12.2008

Vazne si myslite ze globalne oteplovanie sposobuje CO2? Ako mi potom vysvetlite ze na Juznej pologuli sa neotepluje? a Antarktida sa neroztapa? Ba dokonca na juznej pologuli sa ochladzuje.Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

www.meteoexpress.estranky.sk ---------------------------------------- oliver.maksay@centrum.sk
--------------------------------------

S veľkou oblubou studujem meteorologiu, prirodne katastrofy a pozriem si aj dobry sci-fi film. CO sa tyka mojich konickov, nakupujem, pozeram telku a chatujem s ludmi, na pokeci alebo diskusiach. Chodim na zakladnu skolu, budem mat 15 rokov, a chystam sa na gymnazium. Oblubujem Petra Jurcovica, p. Caplara a mnoho dalsich, ktori nam prinasaju vzdy aktualne informacie o pocasi. S pozdravom Oliver.

- AKTUALNE -

Tento týždeň premenlivý, chladný s dažďom, cez víkend zasnežený na celom Slovensku!

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí