Meteoexpres´s

SVET+

 

Predpovedáme z kozmu


Súčasné satelity umožňujú zachyťiť prebiehajúce, či upozorniť na potenciálne hrozby

a katastrofy na zemskom povrchu nezávisle od toho, či sú ich pôvodcami prírodné živly alebo človek. Pomocou satelitov je možné sledovať aj lesné požiare, pieskové búrky

či únikyropy z tankerov. Jedny z najničivejších následkov na ľudskú infraštruktúru

a vegetáciu majú veľmi silné búrky nazývané hurikány. Hurikán Andrew sa prehnal

z Bahám cez Floridu do Mexického zálivu. Počas tejto búrky vietor dosahoval rýchlosť vyše 240 km/h bez problémov zrovnával domy so zemou. Celkovo v USA napáchal škody za takmer 750 miliárd korún. Podľa satelitov je možné predpovedať mnohé parametre hurikánu, akými sú napríklad jeho smer či sila. Okrem hurikánov sú veľmi obávanými aj tornáda. Tie sú lokalizované na menšom území, no kaďiaľ prejdú, môžu zanechať neuveriteľné škody. Dokážu vytvoriť vietor o rýchlosti až 320 km/h. Satelity sú schopné excelentne zachyťiť následky pustošenia tornáda.

Počas snehových búrok niekedy pokryje snehová pokrývka len obmedzenú časť daného regiónu. V Severnej karolíne v USA 26. až 27. ferbruára 2004 náhle napadlo zhruba 30 centimetrov snehu. Práve zo satelitných snímok sa dajú identifikovať hranice postihnutej oblasti. Masovo-komunikačné prsotriedky mäžu informovať vodičov o celkovej situácii a odporučiť im vyhnúť sa cestám ležiacim v postihnutej oblasti.

Spracoval: Oliver MakšayKomentáře k článkuVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

www.meteoexpress.estranky.sk ---------------------------------------- oliver.maksay@centrum.sk
--------------------------------------

S veľkou oblubou studujem meteorologiu, prirodne katastrofy a pozriem si aj dobry sci-fi film. CO sa tyka mojich konickov, nakupujem, pozeram telku a chatujem s ludmi, na pokeci alebo diskusiach. Chodim na zakladnu skolu, budem mat 15 rokov, a chystam sa na gymnazium. Oblubujem Petra Jurcovica, p. Caplara a mnoho dalsich, ktori nam prinasaju vzdy aktualne informacie o pocasi. S pozdravom Oliver.

- AKTUALNE -

Tento týždeň premenlivý, chladný s dažďom, cez víkend zasnežený na celom Slovensku!

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí