Meteoexpres´s

ZIMA 2008/2009

Očakávaný vývoj počasia na nasledujúce mesiace, na zimu 2008/2009

   Vývoj počasia v lete a aj v prvom jesennom mesiaci septembri prebiehal vcelku normálne, aj keď sa samozrejme vyskytli určité extrémy. Prekvapujúci bol najmä teplotne rozdelený september na horúcu prvú dekádu a za tým na studené ďalšie dve dekády, hoci normálne býva studená len jedna dekáda a potom už nastupuje ustálené počasie babieho leta. Takže babie leto sa začalo vlastne až v týchto posledných 2-3 dňoch a malo by pokračovať dva a možno aj tri týždne.
   Dlhodobá predpoveď na október hovorí, že tento mesiac bude teplotne nadpriemerný. Mesačná teplotná odchýlka nebude veľká - asi len pol stupňa, ale aj tak sa môžu najmä v najbližších dňoch vyskytnúť rekordne vysoké teploty. V strede mesiaca sa často stáva, že dochádza k ukončeniu alebo aspoň k prerušeniu babieho leta. Môže to tak byť aj tohto roku.
   Predpokladám, že v dňoch 18.-22.10. by mal preniknúť vlhký vzduch do strednej Európy a vyskytne sa na Slovensku občasný dážď. Miera ochladenia sa dá zatiaľ ťažko predpovedať, ale odhadnúť to môžem aspoň tak, že k veľkému ochladeniu nedôjde, stále bude prúdiť vzduch od západu a ten nie je taký studený ako keby prenikol vzduch od severu.
   Posledný októbrový týždeň už by mal mať zase stabilné počasie, takže pravdepodobne babie leto bude pokračovať a aj preto tento mesiac by mal byť celkove teplotne nadpriemerný a s tým súvisí aj to, že z hľadiska zrážok bude suchší ako obvykle.
   Aj keď nejaký výrazný vplyv október nemá na november, aj tak sa očakáva v novembri už výrazne chladnejšie počasie. Tento mesiac má byť teplotne pod normálom. Samozrejme treba rátať s prvým snežením okolo Martina, aj keď ešte na začiatku mesiaca môže byť pár dni pokojných – čo naši predkovia nazývali Leto všech svätých a tak začiatok mesiaca ešte môže byť teplotne nadpriemerný, ale potom sa ochladí a asi zostane teplota vzduchu pod normálom.. Podobne ako Martin by mala zabrať aj Katarína a na konci mesiaca Ondrej. Bude teda mrznúť, bude aj snežiť a najneskôr v poslednej dekáde už môže byť aj prvá snehová pokrývka.
   S príchodom decembra sa často na niekoľko dní oteplí a potom býva premenlivý a väčšinou teplý mesiac. Súvisí to s tým, že vnútrozemie Európy sa rýchlejšie ochladzuje ako Atlantický oceán, a tak oceán v tento mesiac účinkuje na Európu ako teplý radiátor a sála sem teplý vzduch. Lenže toho roku nedošlo až k takému výraznému prehriatiu morskej vody, a tak december nebude patriť k teplým mesiacom. Predbežne by som teda očakával teplejšie prvé dni. Okolo Mikuláša alebo tesne po ňoch ochladenie asi na týždeň. Tu by sa mali striedať teplé a studené fronty, a tak môže striedavo pršať a snežiť. Samozrejme na Donovaloch väčšinou len snežiť. Tesne pred Vianocami sa ochladí a počas Vianoc už tradične predpokladám oteplenie. Ale bude krátke a hneď po Vianociach by sa malo výrazne ochladiť, očakávam silné mrazy a nástup pravej zimy.
   Čo bude v novom roku je ešte ťažké naznačiť. Prikláňam sa k tomu, že aj keď sa v januári a vo februári vyskytnú studené periódy, asi tieto mesiace budú teplotne nadpriemerné. Na Donovaloch by sa však ani to otepôlenie nemalo prejaviť až natoľko, že by prišiel dážď. predpokladám, že zrážky budú snehové, ale súčasne treba povedať, že január býva na zrážky dosť chudobný a aj teraz očakávam, že až tak veľa snežiť nebude.
   Vo februári sa zima asi výraznejšie prejaví v prvej dekáde a potom bude teplejšie.
   Celkový názor na túto zimu je, že bude mierna alebo dokonca teplejšia ako je priemer. Samozrejme treba rátať aj s krátkodobými výraznými extrémami, ktoré sa však do takejto výhľadovej predpovede nedajú detailne zahrnúť.

© RNDr. Peter Jurčovič
<< Späť
 
 www.skipark.sk


Komentáře k článku

Dodo říká
28.12.2008

No ja len dufam ze uz konecne bude zima jak ma byt a ne jak posledne 2 roky. Oktober bol teplejsi ako priemer a aj November bol teplejsi ako 30 rocny priemer. Aj 2/3 decembra boli nadpriemerne. Konecne k nam prenikla Sibirska vys a dufam ze sa tu stabilne udrzi dlhsie ako minuly rok.

snack 17.12 říká
17.12.2008

pán/pani fedex, ja som si naopak všimol, že nikto tu nepredpovedá aké bude počasie, ja som to skor postrehol ako názor ktorý nie je vyjadrovaný nijak v tepelných gradientoch ale skôr ako celkový pohľad na priebeh zimy,aká asi bude!

dancul říká
09.12.2008

no ja sa modlim aby moje deti mohli zazit zimu taku ako si ju pamatame - bielu, zasnezenu... uz sa mi zda, ze sa im sneh skor spaja s lyziarskymi horskymi strediskami ako so zimou.

knight říká
07.12.2008

bude snezit musime verit

Fedex říká
30.11.2008

Nechápem,ako môže niekto napísať takýto blud.Predpovedať celú zimu,to je taká pravdepodobnosť,akože teraz na mňa spadne meteorit.Nedávno som v rozhovore počúval meteorológa a on povedal,že predpovedať počasie na 10 dní je už dosť v odchýlkach a nie to ešte vedieť počasie na 4 mesiace a teda na zimu.Ten zase čisto podľa seba očakáv túto zimu veľa snehu

PePe říká
17.11.2008

dufam ze bude snezit aspon tuto zimu a aj na nizsie polozenych miestach okolo BA

ferka říká
15.11.2008

to nebude snezitVložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

www.meteoexpress.estranky.sk ---------------------------------------- oliver.maksay@centrum.sk
--------------------------------------

S veľkou oblubou studujem meteorologiu, prirodne katastrofy a pozriem si aj dobry sci-fi film. CO sa tyka mojich konickov, nakupujem, pozeram telku a chatujem s ludmi, na pokeci alebo diskusiach. Chodim na zakladnu skolu, budem mat 15 rokov, a chystam sa na gymnazium. Oblubujem Petra Jurcovica, p. Caplara a mnoho dalsich, ktori nam prinasaju vzdy aktualne informacie o pocasi. S pozdravom Oliver.

- AKTUALNE -

Tento týždeň premenlivý, chladný s dažďom, cez víkend zasnežený na celom Slovensku!

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí