Meteoexpres´s

Aké bude tohtoročné leto 2008?

Takže k jednotlivým častiam nasledovne.

búrlivé a premenlivé leto. > Letá väčšinou búrlivé a premenlivé sú, len sa nevie, kedy tie zmeny prídu.

Očakávajú sa veľké úhrny zrážok spôsobené tropickými búrkami > Veľké úhrny zrážok môžu byť, ale pozor! Tropická búrka je úplne iný jav ako „naša“, z tropických búrok vznikajú hurikány, je to úplne iný mechanizmus, takže napísal by som tam len búrky alebo prietrže mračien. Silné búrky sa v posledných rokoch vyskytujú každé leto, no je to ako športka. Vieme, že budú, len nevieme, kde.

a prudkými lejakmi. Výskyt tornád sa neočakáva. > Na našom území by som hovoril skôr len o trombách, aj keď niektoré sa môžu svojou intenzitou blížiť k najnižšiemu stupňu tornád v USA. No to, či sa daný jav vyskytne alebo nie, sa podľa mňa nedá posúdiť teraz.

Teploty sa zrejme nevyšplhajú na úroveň 40 stupňov Celzia.> To je celkom logické, 40°C bolo u nás len raz, takže pravdepodobnosť, že bude 2 roky po sebe, je minimálna.

Tento rok nás však môžu prekvapiť záplavy, ktoré zdvihnú vodné hladiny niektorých riek v Podunajskej a Východoslovenskej nížine.> Máme dva druhy povodní, jedny sú z prietrží mračien a tie sú lokálne, zväčša na malých tokoch. Rýchlo sa začnú a trvajú krátko. Plošne rozsiahlejšie sú však povodne, ktoré vzniknú v dôsledku trvalých zrážok na samostatných tlakových nížach. V priebehu niekoľko dní môže na jednom mieste napršať aj 100 – 200 mm (v roku 2002 bolo aj oveľa viac, najmä v ČR). Osobne si myslím, že tento rok je šanca takýchto povodní vyššia, pretože naposledy boli rozsiahle záplavy v roku 1997, 2002, potom miernejšie aj na konci júla 2004, ale v posledných rokoch nie. No môže to byť až budúci rok... Každopádne to ale nevyzerá na suché leto ako napr. v roku 2003, pretože doteraz bolo dosť zrážok.

Poľnohospodári a záhradkári môžu byť radi, že sa na ich polia a záhradky nechystajú žiadne teplotné extrémy, ktoré by ublížili úrode. Leto 2008 bude ako obdobie teplotne priemerné a zrážkovo nadpriemerné. > Z hľadiska zrážok môžu byť poľnohospodári radi, ale nebudú sa tešiť silným búrkam, ktoré úrodu môžu zničiť (krupobitie, lokálne zatopenie,...). Teplotne priemerné leto by sa už naozaj žiadalo, keďže v minulých 5-10 rokoch boli len nadpriemerné s tým, že v roku 2005 sa to k priemeru len blížilo. Len pre zaujímavosť, ani na juhu SR v Bratislave neexistuje podľa dlhodobých priemerov deň, keď by priemerná max. teplota dosahovala 30°C, najvyššia je  necelých 28°C 31. júla. Takže asi všetko, ponáhľam sa, musím vydať predpovede a počasie na týždeň.

 

Matej MilkoKomentáře k článku

Matej Milko meteoinfo.sk říká
05.05.2008

Teplá zima bola 2x, ale nie prekonanie absolútneho rekordu.

pepsac říká
03.05.2008

tome mas velmi velky komentar

tom říká
02.05.2008

ale ked vask uvidime

Administator PUMA979 weather blogy.in-pocasi.eu/puma979/ říká
28.04.2008

A preco 2-krat po sebe nebolo +39,8st.C v Komarne v rokoch 1950/51???

tom říká
28.04.2008

ale tepla zima ties bola 2 krat preco bi nemohlo bid aj +40 na krat po sebe?Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Kolik dní má týden (slovy): (požadováno)

Poslední články

Náhodné fotografie

Náhodná fotografieNáhodná fotografieNáhodná fotografie

O mně

www.meteoexpress.estranky.sk ---------------------------------------- oliver.maksay@centrum.sk
--------------------------------------

S veľkou oblubou studujem meteorologiu, prirodne katastrofy a pozriem si aj dobry sci-fi film. CO sa tyka mojich konickov, nakupujem, pozeram telku a chatujem s ludmi, na pokeci alebo diskusiach. Chodim na zakladnu skolu, budem mat 15 rokov, a chystam sa na gymnazium. Oblubujem Petra Jurcovica, p. Caplara a mnoho dalsich, ktori nam prinasaju vzdy aktualne informacie o pocasi. S pozdravom Oliver.

- AKTUALNE -

Tento týždeň premenlivý, chladný s dažďom, cez víkend zasnežený na celom Slovensku!

Copyright © 2008 Vytvořeno službou Blogy, Počasí